Ženavlje

Ženavlje – Bronasti kip v obliki krogle, ki simbolizira balon, vas vabi na ogled in počitek.

Čisto, čisto na severu Prekmurja, blizu meje z Madžarsko in Avstrijo, v majhnem kraju z imenom Ženavlje v občini Gornji Petrovci, se je leta 1934 zgodilo nekaj nenavadnega. Tako nenavadnega, da se je Prekmurje zaradi tega znašlo v evropskih medijih!
Na travniku sredi vasi je namreč pristal stratosferski balon! Nekaj, kar so nekateri najstarejši prebivalci sicer že videli, saj je pred več desetetji balon že preletel tamkajšnje kraje, a vseeno je večina to čudo v zraku videla prvič.
Kljub temu se ga niso prestrašili, pač pa so ponudili človekoma, ki sta iz balona stopila, pomoč in vse svoje gostoljubje.

Kaj se je pravzaprav zgodilo??
Max Cosyns in njegov asistent Nere van Elst, stratosferska letalca, sta tisti dan, 18. avgusta zjutraj ob 6.00 z balonom vzletela z belgijskega letališča Hour-Havenne. Profesor Cosyns je bil učenec profesorja Piccarda, prvega človeka, ki je z balonom poletel v stratosfero in to je bil Cosynov sedmi polet. Z asistentom sta dosegla višino 16.000 metrov, čas njunega letenja pa je bil 14 ur. Nato sta pristala - v Prekmurju!
Veter ju je namreč odnesel čez Avstrijo proti Sloveniji in Prekmurju ter vasici Ženavlje. Ludje, ki so balon opazili, so pritekli na travnik in jima pomagali pri pristanku, nato pa jima ponudili streho nad glavo, da se spočijeta.
Letalca sta imela v gondoli radijsko zvezo, s katero sta oddajala podatke o svojem poletu. Takrat so bile vse evropske radijske postaje vključene v program poleta in so poslušalce sproti obveščale o gibanju balona v stratosferi. Nekaj dni so bili zato Prekmurje, balon in Ženavlje središčna tema informacijskih poročil časopisov in radijskih postaj v Evropi in Ameriki. Ogromno novinarjev iz Slovenije in tudi tujine pa je Prekmurje celo obiskalo.
Letalca sta iz Ženavelj odšla v Ljubljano, od tam pa na letališče v Zagreb ter naprej na Dunaj.

Ker se je to zgodilo 18. avgusta, je ta datum občina Gornji Petrovci izbrala za svoj občinski praznik.  Na mestu pristanka stratosferskega balona so postavili bronasti kip krogle, ki simbolizira balon. Ustvaril ga je akademski kipar Mirko Bratuša.

Na mestu pristanka stratosferskega balona je bilo leta 1997 postavljeno  spominsko obeležje trajne umetniške vrednosti, delo akademskega kiparja, Mirka Bratuše.

Bronasti kip v obliki krogle, ki simbolizira balon, se lepo sklada s pokrajino in vabi popotnike na ogled in počitek.
Ko boste obiskali Goričko, je to nujna destinacija na kateri se morate ustaviti 😊.

KJE SMO
SLEDITE NAM
info@napocitnice.si
Vsi zapisi na tem blogu so avtorsko delo in ni dovoljeno kopirati, reproducirati in uporabljati brez avtorjeve privolitve.

OSTANI V STIKU S PREKMURJEM!
envelopemenucross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram